brama szybkobieżna 1 brama szybkobieżna 2 brama szybkobieżna 3 brama szybkobieżna 4

Bramy szybkobieżne – samonaprawialne

Pomimo tego, że bramy szybkobieżne w większości przypadków projektowane były dla zastosowań przemysłowych i w tym zakresie są aktywnie wykorzystywane, to zdarza się, że przez niewłaściwą eksploatację czy nieuwagę pracowników ulegają one w czasie pracy mniejszym lub większym uszkodzeniom. Żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia takiej bramy i wystąpienia niechcianej awarii został stworzony i oddany do użytku specjalny rodzaj bramy szybkobieżnej samonaprawialnej zwany również bramą pcv z funkcją autonaprawy, która w bardzo dużym stopniu redukuje ilość możliwych do powstania uszkodzeń. W jaki sposób działa tego typu brama szybkobieżna?

Natychmiastowa reakcja bramy!

Zacząć należy od tego, że każda brama szybkobieżna napędzana jest silnikiem elektrycznym o napięciu 230 lub 400 V, który gwarantuje natychmiastowe, wyjątkowo szybkie i intensywne jej działanie. Z jednej strony wpływa to na efektywność prac wykonywanych w obszarze przemieszczania się osób i pojazdów, gdzie taka brama jest zainstalowana. Z drugiej zaś strony przy nieodpowiedniej, nieumiejętnej lub co gorsza nieodpowiedzialnej eksploatacji bez zachowania elementarnych zasad bezpieczeństwa przez pracowników, może zaistnieć sytuacja, kiedy takie zachowanie będzie skutkowało uszkodzeniem bramy.

Różnice między bramami

Standardową różnicą pomiędzy bramą samonaprawialną a zwykłą jest to, że nie posiada ona usztywniających poprzeczek stalowych, co zwiększa jej elastyczność, a tym samym czyni odporną na sytuacje kolizyjne w obszarze jej działania. W przypadku zderzenia z przeszkodą, czyli sytuacji, która normalnie mogłaby skutkować uszkodzeniem bramy, mamy tutaj do czynienia jedynie z jej wypadnięciem z prowadnic, a następnie co równie istotne samonaprawę czyli samoczynne wprowadzenie na swoje pierwotne miejsce do prowadnic.  Bramy szybkobieżne samonaprawialne to zatem bramy jeszcze bardziej bezpieczne dla użytkownika, komfortowe w obsłudze i działaniu, odporne na kolizje a przez to w dużej mierze bezawaryjne i mniej kosztowne w codziennej  eksploatacji !

Brak ocieplenia?

Warto również podkreślić, że bramy samonaprawialne z powodzeniem mogą być stosowane również jako wyjście/wyjazd z pomieszczenia na zewnątrz czyli jako bramy zewnętrzne. Mimo, iż nie zapewnią one dobrej izolacji cieplnej, to w wielu przypadkach, gdzie izolacja termiczna nie jest wymagana – spełniają one bardzo dobrze swoją funkcję. Jeśli mimo wszystko w konkretnym miejscu konieczna jest brama  “ciepła” możemy zastosować specjalny rodzaj bramy szybkobieżnej spiralnej. Takie bramy szybkobieżne ocieplane zwane spiralnymi wykonuje się ze sztywnych paneli aluminiowych ocieplonych odpowiednią pianką polistyrenową. Tego typu bramy zapewniają już najbardziej wyśrubowane normy izolacji termicznej i mogą być stosowane wszędzie tam gdzie wymagane jest utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie, jednak z racji swojej konstrukcji nie są to już bramy szybkobieżne samonaprawialne.