Kiedy warto zdecydować się na bramę szybkobieżną?
Przemysł to bez wątpienia jeden z najbardziej specyficznych sektorów gospodarki, a to chociażby z uwagi na fakt, iż często wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań, aby funkcjonowanie zakładu mogło odbywać się w niczym niezakłócony i prawidłowy sposób. W zależności od tego, z jaką branżą mamy do czynienia, pojawią się pewne elementy, które okażą się wręcz kluczowe. Specjalistyczne bramy szybkobieżne sprawdzają się w wielu sytuacjach, przy różnego rodzaju obiektach przemysłowych, aczkolwiek kiedy faktycznie będą one dla nas idealny rozwiązaniem?
Chociaż urządzenie, jakim jest brama szybkobieżna cechuje spora uniwersalność i funkcjonalność, nie zawsze będzie to dla nas konieczna i trafna inwestycja. Istnieją jednak sytuacje, kiedy jej montaż w naszym magazynie lub też w innym obiekcie, okaże się wręcz niezbędnym wymogiem, aby umożliwić pracownikom sprawne funkcjonowanie.
Wysoki poziom szczelność w momencie, gdy brama jest zamknięta
Płaszcz tego typu bramy przemysłowej, zwykle wykonany jest z jednego arkusza materiału. Tym samym możliwe jest chociażby bardzo skuteczne zapobieganie przeciągom. Przegroda po zamknięciu może być bardzo szczelna, z uwagi na to, że płat całkowicie zasłania bramowy otwór, przylegając tym samym do posadzki, węgarków oraz do nadproża.
W pełni automatyczne otwieranie i zamykanie bramy
Obsługa bramy przemysłowej szybkobieżnej polega na wykorzystaniu napędu elektrycznego, a także elektronicznych układów sterujących. Pozwala to na to, aby jej zamykanie i otwieranie odbywało się zdalnie. Co więcej, sygnał otwarcia może być wysłany za pomocą bezprzewodowego pilota, lub też przy pomocy fotokomórki czy radaru. Użytkownik tym samym zyskuje wysoki poziom wygody podczas obsługi, a jednocześnie przemieszczanie się jest znacznie sprawniejsze.
Szansa na budowę automatyzowanych śluz
Elektroniczne sterowanie sprawia, że połączone mogą być ze sobą dwie bramy, a wówczas ich działanie jest od siebie zależne. Kiedy jedna brama zostanie otwarta, ta druga wówczas musi pozostać zamknięta. Jej swobodne otwarcie będzie możliwe tylko wtedy, kiedy ta pierwsza się zamknie. Mowa tutaj o rozwiązaniu, które przydatnie jest zwłaszcza wtedy, kiedy dwie bramy są zamontowane w tym samym korytarzu, tym samym tworząc swojego rodzaju śluzę. To sposób, aby bardzo skutecznie wyeliminować ryzyko przedostawania się zanieczyszczeń z tych pomieszczeń, które mają być oddzielone od siebie, właśnie przez tego typu bramy tworzące śluzę.
W wypadku dużej intensywności ruchu
W zakładach przemysłowych obecne są szlaki komunikacyjne, które cechuje ponadprzeciętna intensywność ruchu, a właśnie tam najlepiej sprawdzi się brama szybkobieżna. Jako, że płaszcz bramy automatycznie będzie rolować się w nadprożu, odsłaniając tym samym całe przejście, nie będzie jakichkolwiek przeszkód, podczas swobodnego przechodzenia przez bramowy otwór. Nawet jeśli natężenie ruchu będzie wyjątkowo wysokie, ten z pewnością nie będzie niczym ograniczony.
Kiedy towar nie powinien mieć kontaktu fizycznego z przegrodą
W wypadku kiedy pracownicy przechodzą przez przegrodę z pasków, konieczne jest ich rozchylenie, a dopiero potem możliwe jest przejście pomiędzy nimi. Co więcej, oznacza to nieunikniony kontakt ludzi bądź towarów ze zwisającymi wstęgami. Jeżeli chodzi o miejsca, gdzie towar nie powinien, a nawet nie może mieć jakiegokolwiek kontaktu z przegrodą, o wiele lepszym wyjściem okaże się wówczas brama szybkobieżna. Kurtyna bramy tego typu w całości unosi się ku górze, odsłaniając tym samym pełne światło przejścia, a przechodząc przez bramowy otwór, nie ma z nią jakiegokolwiek kontaktu.
Podsumowując…
Zanim postawimy na zakup i montaż bramy szybkobieżnej, warto abyśmy wcześniej precyzyjnie przeanalizowali własne oczekiwania. Kiedy odpowiemy sobie na pytanie, jakie aspekty są dla nas priorytetowe, łatwiej będzie nam wybrać najlepsze rozwiązanie. Należy mieć przy tym pełną świadomość tego, że nie zawsze ten najdroższy produkt okaże się finalnie najlepszy, a o wyborze w dużej mierze mogą decydować warunki eksploatacji i te panujące w obiekcie.