Rodzaje bram szybkobieżnych
Nieustanny rozwój, którego doświadcza przemysł, determinuje z kolei fakt, że stosowane są w nich coraz to nowocześniejsze rozwiązania. Jednym z nich są m.in. bramy szybkobieżne, a te z uwagi na swoją funkcjonalność, mogą się sprawdzić przy wielu różnych gałęziach przemysłu. Gwarantują one szybki i bezproblemowy dostęp do zakładowych budynków i ich pomieszczeń, a tym samym skutecznie chronią je przed niepożądanymi osobami, czy też przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Czym są bramy szybkobieżne samonaprawialne ?
Bramy szybkobieżne samonaprawialne to produkty, które wykonuje się z miękkiego PCV, a z uwagi na to, że nie posiadają jakichkolwiek sztywnych elementów, są one bardzo bezpieczne w użytku. Mowa tutaj o rozwiązaniu, które jest w stanie sprawdzić się dosłownie w każdym sektorze przemysłu i to zarówno w zewnętrznych, jak i wewnętrznych warunkach. Niezwykle istotna jest w tym przypadku funkcja samonaprawy. W przypadku ewentualnej kolizji, kurtyna bramy wypada z prowadnic, następnie samoczynnie zostaje wprowadzona z powrotem do prowadnic i co najważniejsze – nie ulega uszkodzeniu, nie powodując kosztownej i zawsze problematycznej awarii.
Bramy przemysłowe szybkobieżne to rozwiązanie dedykowane szczególnie tym obszarom, dla których charakterystyczny jest dynamiczny ruch personelu oraz przewozu towarów. Przeglądając oferty producentów, najczęściej spotkamy się z wieloma wersjami bram, wraz z dodatkowym wyposażeniem. Wszystkie modele posiadają pewne elementy uznawane za standardowe, a także opcjonalne. Kurtyna wykonana jest zwykle z poliestrowej tkaniny powlekanej PVC o wysokiej gramaturze. W bramach szybkobieżnych rapid roll, bez funkcji autonaprawy, kurtyna jest wyposażona w stalowe poprzeczki wzmacniające, chroniące bramę głównie przed naporem wiatru. To jednak powoduje, że w przypadku kolizji, poprzeczki zostają powyginane i mamy awarię. Wychodząc naprzeciw takim sytuacjom jako producent bram szybkobieżnych dajemy mozliwość naszym klinetom wyboru wymiany poprzeczek stalowych na poprzeczki z włókna szklanego. Taki zabieg sprawia, że uderzenie np. wózka widłowego w bramę powoduje wypadnięcie płaszcza z prowadnic, ale brama nie ulega uszkodzeniu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ poprzeczki z włókna się odkształcają przy uderzeniu i od razu wracają po ustąpieniu nacisku, do swojego pierwotnego kształtu, nie powodując uszkodzeń i awarii. Jedyna różnica w stosunku do bramy szybkobieżnej samonaprawialnej jest taka, że ta nie naprawia się sama, a jedynie trzeba jej trochę pomóc. Pomoc ta sprowadza się jedynie do fizycznego wprowadzenia kurtyny do prowadnic przez pacownika obsługi technicznej. Po takim zabiegu brama wraca do swojej pełnej funkcjonalności bez zbędnych powikłań.
Szybkobieżne bramy zewnętrzne
Kluczowe dla rozwiązań wykorzystywanych na zewnątrz jest to, aby były one zarówno wytrzymałe, jak i solidne. Są one stosowane szczególnie w tych gałęziach przemysłu, gdzie zauważalna jest wzmożona eksploatacja. Wysokiej klasy bramy przemysłowe cechuje wysoka odporność na wilgoć, brud, a także silne napory powietrza. To element, który dba również o zapewnienie względów bezpieczeństwa, stając się poniekąd skuteczną barierą przed wtargnięciem niepożądanych osób. Tego typu zewnętrzne bramy możemy spotkać przy większości magazynów, mroźni, czy też chłodni. Doskonale zabezpieczają wnętrze pomieszczenia przed dostępem dla osób trzecich, a przy tym także chronią je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Szybkobieżne bramy wewnętrzne
Brama szybkobieżna jest doskonałym elementem, który sprawdzi się w przypadku rozdzielania pomieszczeń, mogących wymagać ochrony przed wymianą mas powietrza, czy też przed napływem nadmiernego hałasu. Z uwagi na specjalną konstrukcję, bramy bardzo skutecznie gwarantują utrzymanie dużych różnic temperatury czy ciśnienia pomiędzy dzielonymi pomieszczeniami. W ofercie producentów znajdą się także modele bram, które zapewniają wyjątkowo krótki czas otwierania i zamykania, a tym samym są one w stanie zminimalizować ewentualną utratę ciepła. Bramy wewnętrzne charakteryzuje także to, iż nie wymagają one sporo miejsca dla prawidłowego montażu. To rozwiązanie bardzo często wykorzystywane w chłodniach, magazynach i w wielu innych obiektach przemysłowych. Jest to element bardzo ceniony przez użytkowników, ułatwiając personelowi codzienną pracę podczas wielu czynności. Czasami natkniemy się również na oferty bram szybkobieżnych, przeznaczonych do pomieszczeń sterylnych, z certyfikatem PZH, głównie bram szybkobieżnych do przemysłu spożywczego. Jeśli zatem interesuje nas konkretny model bramy, bądź też posiadamy specjalne wymagania co do tego produktu, warto abyśmy skontaktowali się z producentem, gdyż ten z pewnością pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązanie dla adekwatne do naszej sytuacji.
Jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie bram szybkobieżnych?
Stosowanie bram szybkobieżnych prezentuje sobą naprawdę wiele zalet, a tą główną jest oczywiście szybkość otwierania i zamykania, co w wypadku niektórych magazynów i innych obiektów przemysłowych, jest wręcz elementem kluczowym. Rozwiązanie to nie tylko doskonale chroni pomieszczenia przed wieloma niebezpieczeństwami, ale też znacząco redukuje straty energetyczne. Standardem jest, że bramy szybkobieżne pcv, posiadają w swoim płaszczu segment przeźroczysty, a ścislej mówiąc jeden lub dwa rzędy okienek. Dzięki temu, pracownicy mogą widzieć co znajduje się zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Na koniec warto również wspomnieć o wygodzie użytkowania, którą gwarantuje elastyczna konstrukcja, wykończona miękkim tworzywem bądź też gumą redukującą tzw. soft edge czyli dolna miękka krawędź bramy.